rejestracja wizyt: 666 352 263 poradnia@niemusibolec.com

Poradnia leczenia bólu

dla jakich pacjentów jest przeznaczona?

Leczenie bólu to w dalszym ciągu niezbyt popularna gałąź medycyny w Polsce i niestety część pacjentów nie ma wystarczającego dostępu do poradni leczenia bólu. Uśmierzanie bólu to jedno z praw człowieka, a chory ma prawo oczekiwać od przedstawicieli ochrony zdrowia adekwatnego leczenia bólu. 

Ból przewlekły najskuteczniej można leczyć w poradni leczenia bólu.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że nawet5 miliardów ludzi na świecie może mieć problem z dostępem do adekwatnego i opartego na dowodach leczenia bólu przewlekłego. W Polsce funkcjonują gabinety i poradnie leczenia bólu, w których pacjenci zmagający się z tym problemem mogą szukać pomocy.

 

Kto może skierować do poradni leczenia bólu?

Do poradni leczenia bólu może skierować każdy lekarz, na czele z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Takie skierowanie powinien otrzymać pacjent, w przypadku którego występują jakiekolwiek trudności w procesie leczenia bólu, a także pacjent, który po prostu wyraża chęć leczenia w poradni leczenia bólu.

Do poradni leczenia bólu można zarejestrować się w ramach NFZ albo zdecydować się na wizytę komercyjną w gabinecie prywatnym.

 

 Jakie choroby leczy się w poradni leczenia bólu?

W poradniach i gabinetach leczenia bólu znajdą pomoc wszyscy pacjenci zmagający się z bólem przewlekłym, a w szczególności:

chorzy cierpiący z powodu bólu pleców różnego pochodzenia (związanego z dyskopatią, chorobą zwyrodnieniową, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, zespołem ogona końskiego, rwą kulszową)

chorzy, którzy skarżą sie na bóle głowy związane z migreną, napięciowym bólem głowy, neuralgią nerwów twarzowych, dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego czy polekowymi bólami głowy

pacjenci z bólem neuropatycznym w wyniku neuralgii obwodowej lub ośrodkowej, neuralgii nerwów czaszkowych, neuropatii cukrzycowej czy neuropatii półpaścowej

chorzy z bólami stawów spowodowanymi chorobą zwyrodnieniową albo chorobami reumatologicznymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów

pacjenci z bólem nowotworowym, zarówno w trakcie leczenia onkologicznego, jak i bólem, który pozostał po prowadzonym w przeszłości leczeniu onkologicznym

chorzy z bólem funkcjonalnym i związanym z chorobami tkanek miękkich (fibromialgia, zespół jelita drażliwego, reumatyzm tkanek miękkich)

pacjentki leczące się z powodu endometriozy, które w procesie leczenia wymagają dodatkowych metod terapii aby osiągnąć zadowalającą kontrolę bólu

chorzy z bólem fantomowym lub przetrwałym bólem pooperacyjnym

Staram się, aby w moim gabinecie leczenia bólu w Białymstoku każdy pacjent czuł się swobodnie i bezpiecznie. Moim celem jest poprawa jakości życia pacjentów, która jest możliwa do osiągnięcia dzięki wielokierunkowym leczeniu we współpracy z psychoterapeutą, fizjoterapeutą, dietetykiem i innymi specjalistami.

Dlaczego warto leczyć ból w poradni leczenia bólu?

Często słyszę to pytanie od pacjentów, którzy nigdy nie mieli styczności ze specjalistami zajmującymi się stricte leczeniem bólu. Poradnia leczenia bólu to przede wszystkim miejsce, gdzie możliwe jest zastosowanie leczenia wielokierunkowego. Najlepsze efekty terapii osiąga się przez połączenie różnorodnych metod leczenia, zaczynając od metod farmakologicznych, poprzez psychoterapię, fizjoterapię, leczenie dietetyczne, leczenie interwencyjne, akupunkturę, mindfullness i inne metody. W gabinecie leczenia bólu możemy skupić się na oczekiwaniach pacjenta co do poprawy jakości życia oraz dobrać odpowiednie metody, właściwe do jego stanu zdrowia.

 

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie leczenia bólu?

Należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia. Trzeba również przygotować listę wszystkich zażywanych leków i suplementów diety wraz ze stosowanym dawkowaniem. Pacjent powinien wiedzieć również, jakie leki były u niego stosowane w przeszłości oraz jakie niefarmakologiczne metody leczenia wypróbował i z jakim skutkiem – pomocne w tym zakresie będą karty wypisowe ze szpitali czy sanatoriów.

Przed wizytą warto przez kilka dni dokładniej obserwować swój stan zdrowia i samopoczucie, aby móc ze szczegółami opowiedzieć o nich lekarzowi.

 

Jak wygląda wizyta w poradni leczenia bólu?

Na wizycie lekarz przede wszystkim zbierze dokładny wywiad na temat odczuwanych dolegliwości. Padną pytania o ich początek, charakter, natężenie. Lekarz będzie chciał wiedzieć w jakich sytuacjach ból pojawia się, w jakich nasila, a w jakich słabnie – jakie leki i metody niefarmakologiczne pomagają. Zapyta o ewentualne promieniowanie bólu i sposób jego odczuwania, a także o to, na ile ból zaburza codzienne funkcjonowanie (życie rodzinne, społeczne, zawodowe oraz sen)

Lekarz zapyta również o oczekiwania chorego co do procesu leczenia bólu i jego rezultatu, a także omówi możliwe do osiągnięcia efekty.

Następnie lekarz zbada pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu, w którym chory odczuwa ból.

Na wizytę w gabinecie leczenia bólu można przyjść z osobą towarzyszącą, w szczególności jeśli poprawi to komfort pacjenta lub ma ona wiedzę na temat stosowanych przez pacjenta metod terapeutycznych.

Pacjenci zmagający się z bólem przewlekłym mogą, a wręcz powinni szukać pomocy w gabinetach i poradniach leczenia bólu. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie poprawy jakości życia chorych oraz powrót do normalnej aktywności.