rejestracja wizyt: 666 352 263 poradnia@niemusibolec.com

Zioła w leczeniu bólu

które z nich są bezpieczne i naprawdę skuteczne?

Ziołolecznictwo obejmuje stosowanie leków wytworzonych z substancji roślinnych i zastosowanie ich w leczeniu różnorodnych chorób – również w leczeniu bólu. Które jednak z nich są rzeczywiście skuteczne, a ta skuteczność potwierdzona jest badaniami naukowymi?

Arnika

Stosowana zewnętrznie (przy podaniu doustnym jest toksyczna), najczęściej w formie żelu. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, dlatego znajduje zastosowanie w przypadku bólu po stłuczeniach, zmniejszania opuchlizny, zapaleń stawów, oparzeń czy owrzodzeń – w tych przypadkach wykazuje pewną skuteczność. Bywa również stosowana w formie homeopatycznych preparatów doustnych, jednak ich działanie nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Może wchodzić w interakcje z lekami przeciwkrzepliwymi i przeciwpłytkowymi, nie jest zalecana u kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. W większych dawkach powoduje zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, a także może wywołać niewydolność wielonarządową.

Czarci pazur (hakorośl rozesłana)

Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne dzięki zawartemu w nim harpagozydowi. Jego skuteczność w przypadku ból związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów czy zespołami bólowymi kręgosłupa została potwierdzona w badaniach naukowych.

Przeciwwskazany jest w ciąży i w trakcie laktacji, w przypadku choroby wrzodowej lub kamicy żółciowej. Wchodzi w interakcję z warfaryną i może wchodzić w interakcje z lekami nasercowymi. Niestety brak badań na temat bezpieczeństwa długotrwałego stosowania preparatów zawierających czarci pazur.

Imbir lekarski

Jest stosowany w postaci sproszkowanych wyciągów z korzenia imbiru. Ma różnorodne działanie (przeciwwymiotne, wiatropędne, pobudzające wydzielanie soków żołądkowych, żółciopędne, hamujące agregację płytek krwi). W leczeniu bólu jego działanie było badane w kontekście skuteczności przy zastosowaniu w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych – wykazywał umiarkowany wpływ na nasilenie objawów choroby, jednak ze względu na bezpieczeństwo tego preparatu i niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jego zastosowanie jest warte rozważenia.

Nie powinien być stosowany w przypadku pacjentów leczonych przeciwkrzepliwie czy przygotowujących się do zabiegów operacyjnych.

Kadzidłowiec

W przypadku tego drzewa źródłem związków czynnych jest jego żywica. Badano jej zastosowanie w przypadku uśmierzania bólu u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów, jednak dowody przemawiające za jego skutecznością są nieliczne i nieprecyzyjne, trudno więc zalecać zastosowanie go komukolwiek.

Jest przeciwwskazany w przypadku ciąży, może wzmagać krwawienia miesiączkowe i działać poronnie. Może powodować refluks, nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Kasztanowiec zwyczajny

Escyna, główny składnik czynny nasion kasztanowca wykazujący działanie ściągające żyły i zmniejszające przenikalność naczyń włosowatych, jest powodem, dla którego preparaty z tą rośliną znalazły swoje zastosowanie w leczeniu pacjentów skarżących się na bóle kończyn dolnych związanych z przewlekłą niewydolnością żylną – sensowność tego zastosowania znalazła swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Maści z kasztanowcem są dobrym dopełnieniem terapii uciskowej stosowanej w chorobie żylnej.

Zewnętrznie maści nie powinne być stosowane na otwarte rany. Nasila działanie aspiryny i innych leków przeciwkrzepliwych, jak również leków hipoglikemizujących. 

Koci pazur

Korzeń i kora vilcacory są tradycyjnie stosowane w medycynie Ameryki Południowej i Środkowej już od czasów cywilizacji Inków. W leczeniu bólu znajduje zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, na co można znaleźć ograniczone dowody naukowe.

Gdy jest stosowany w zalecanych dawkach zalecanych nie daje silnych działań niepożądanych. Nie powinien być stosowany w trakcie ciąży (ma działanie zapobiegające ciąży i poronne).

Lawenda lekarska

Tradycyjnie była stosowana w leczeniu migreny i neuralgii, jednak nie istnieją żadne dowody naukowe przemawiające za skutecznością jej zastosowania w leczeniu jakiegokolwiek bólu.

Mięta pieprzowa

Napar z jej liści oraz olejek to preparaty, które znajdują swoje zastosowanie w bólach głowy, bólach mięśni, neuralgii czy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Randomizowane badania kliniczne w sposób ograniczony potwierdzają działanie olejku miętowego w bólach głowy oraz w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Ma działanie przeciwskurczowe, antyseptyczne, chłodzące i żółciopędne.

Pokrzywa zwyczajna

Wykazuje pewne działanie w łagodzeniu bólu i poprawianiu czynności stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów – zastosowana w formie wyciągu z liści (0,6-2,1g suchego wyciągu na dobę) przy stosunkowo niewielkiej ilości działań niepożądanych.

 Może nasilać działanie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie, hipoglikemizujących czy przeciwdepresyjnych. Osłabia działanie leków przeciwkrzepliwych.

Wierzba

Wyciągi z kory wierzby znajdują zastosowanie w leczeniu bólu o niewielkim nasileniu. Ze względu na zawartość salicylanów wykazuje działanie podobne do aspiryny (i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych) przy ograniczonej liczbie działań niepożądanych.

Jest przeciwwskazana u pacjentów leczonych lekami przeciwkrzepliwymi i NLPZ. Nie powinna być stosowana w czasie ciaży i laktacji. Może powodować lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wysypkę oraz reakcje anafilaktyczne.

Wiesiołek dwuletni

Bywa stosowany w przypadku bólu neuropatycznego, szczególnie neuropatii cukrzycowej, jednak nie ma żadnych dowodów naukowych przemawiających za jego skutecznością w łagodzeniu jakichkolwiek dolegliwości.

Wrotycz

Nie ma jednoznacznych dowodów na jej skuteczność w leczeniu bólu związanego z migreną czy reumatoidalnym zapaleniem stawów, tak jak i innych rodzajów bólu – w badaniach klinicznych działanie wrotyczy nie jest inne niż działanie placebo.

Żywokost lekarski

Swoje zastosowanie znajduje w stosowaniu zewnętrznym w przypadku urazów kości i stawów. Istnieją pewne dowody na jego skuteczność, jednak wymagają one dodatkowych badań. Może być stosowany na nieuszkodzoną skórę jako środek wspomagający ustępowanie bólu i obrzęku tkanek.

Naturalne preparaty roślinne znajdują swoje zastosowanie w leczeniu bólu, jednak warto mieć świadomość, które z nich mają rzeczywiście potwierdzoną skuteczność.